Історія

Спортсмени українського походження брали участь в іграх починаючи з І Олімпійських ігор 1896 року. До 1940 року українські спортсмени брали участь в Олімпіадах у складі команд Російської імперії, Польщі Чехословаччини та інших. Так, на ІІ Олімпійських іграх в Парижі 1900 року, в складі збірної Російської імперії, брав участь українських фехтувальних Петро Заковорот. 1936 року в Берліні в складі команди Чехословаччини золоту медаль завоював спортсмен українського походження Володимир Сироватка.

Історія олімпійського руху в Україні розпочалася в 1952 році, коли спортсмени України у складі збірної команди Радянського Союзу вперше прийняли участь в Іграх XV Олімпіади в Хельсінкі.

1994 року Україна вперше взяла участь в Олімпійських іграх, як незалежна держава. Відтоді її спортсмени змагаються у всіх Літніх  і Зимових олімпійських іграх.

Загалом, Українська національна олімпійська дружина виборола 115 медалей на літніх Олімпіадах і 7 медалей на зимових Олімпіадах. Найуспішніші види — гімнастика, легка атлетика та боротьба.

У 1990 році було створено Національний олімпійський комітет України (НОК України). Міжнародний олімпійський комітет офіційно визнав НОК України 9 вересня 1993 року на 101 Сесії, яка проходила у Монако.

Перша Генеральна Асамблея, або, як тоді її ще називали – Асамблея засновників розпочала свою роботу 22 грудня 1990 року. В ній взяли участь 210 делегатів з усіх регіонів України. Першим представником у першому складі НОК України від Кіровоградщини був Гасман Михайло Йосипович, на той час – директор СДЮШОР м. Кіровограда.

З 1994 року і по 1997 рік представником НОК від Кіровоградської області був Березан Олександр Петрович.

9 грудня 1997 року на установчих зборах спортивної громадськості було розглянуте питання про створення відділення НОК України в Кіровоградській області та затверджене положення. Обраний склад відділення та його виконком.

24 жовтня 2000 року відділення набуло права юридичної особи. Була виготовлена печатка і відкритий рахунок в установах банку.

З 2000 року в області традиційно проводиться Олімпійський День бігу на честь відродження Олімпійських ігор сучасності.

У 2006 році за рекомендаціями НОК України було розроблене та затверджене нове Положення про відділення НОК України в Кіровоградській області.

У жовтні 2007 року в м. Кіровограді відбувся семінар-нарада НОК України з проблем розвитку олімпійського руху за участі Президента НОК України Бубки Сергія Назаровича. За результатами її роботи була вперше розроблена програма розвитку олімпійського руху, започатковані всеукраїнські заходи «Олімпійський урок», «Олімпійський тиждень», «Олімпійський день», «Олімпійське літо», конкурси: малюнку серед дітей навчальних закладів та ДЮСШ, серед журналістів на краще висвітлення спортивних подій, спортивної фотографії та інші заходи. Всі вони органічно вплітаються в загальний календар спортивно-масових заходів області, збагачують спортивне життя і виконують освітню функцію.

У 2010 році Президент НОК України Сергій Бубка та представники комісії атлетів відвідали дитячий будинок «Барвінок» в м. Кіровограді.

07 жовтня 2010 року на Генеральній Асамблеї НОК України було прийняте рішення про шефство НОК України над даним дитячим будинком і рекомендовано всім федераціям і відділенням в областях взяти шефство над такими будинками.

У 2011 році виконком НОК України прийняв рішення про встановлення стипендій провідним спортсменам, які закінчили спортивну діяльність і бажають попробувати себе на організаційній роботі з розвитку олімпійського руху. Для кожного відділення виділено по одній стипендії.

З 1997 по 2014 рік Кіровоградське обласне відділення НОК України очолював Володимир Олексійович Ковальов.

17 вересня 2014 року відбулася звітно-виборча Асамблея відділення НОК України в Кіровоградській області, на якій новим головою Кіровоградського обласного відділення НОК України було обрано Президента обласного осередку Федерації кіокушинкай карате України Олександра Кузьміна.

У 2015 році створено сайт відділення та започатковано сторінку в мережі Facebook.

24 травня 2015 року з нагоди відзначався Світового легкоатлетичного дня м. Кіровоград з робочим візитом відвідав олімпійський чемпіон зі стрибків з жердиною, 35-разовий світовий рекордсмен, президент Національного олімпійського комітету України Сергій Бубка. Під час візиту він зустрівся з активом обласного відділення НОК, відвідав реконструйований стадіон «Зірка», зустрівся з членами міської організації ветеранів фізичної культури, спорту та війни, поклав квіти до монументу загиблим воїнам-спортсменам, провів презентацію своєї нової книги «Життя в польоті».

У 2016 році на черговій Асамблеї було затверджене нове Положення про Відділення НОК України в Кіровоградській області.

27 вересня 2018 року на звітно-виборчій Асамблеї відділення Головою олімпійського руху Кіровоградщини на наступні чотири роки переобрали Олександра Кузьміна.

11 травня 2023 року головою відділення НОК України в Кіровоградській області обрано Бебка Вадима Васильовича, який до цього з 2014 року виконував обов’язки відповідального секретаря обласного відділення НОК.